Blog

Co to jest koncepcja Smart City?

By 24 lipca 202328 lipca, 2023No Comments

Nowoczesne technologie obecne są w wielu sferach naszego życia – coraz częściej pracujemy i uczymy się w sieci, załatwiamy sprawy urzędowe oraz odbywamy konsultacje lekarskie przez internet. Nic więc dziwnego, że wszystkie te obszary łączy jedna koncepcja – Smart City.

Koncepcja ta ma na celu zwiększenie jakości i komfortu codziennego życia w miastach. W jakich obszarach może zostać wprowadzona? W czym pomogą nam nowoczesne technologie? Słowem – co to jest Smart City?

Smart City – co to jest?

Koncepcja Smart City powstała już ponad 20 lat temu i przez ten czas przeszła niejedną przemianę. Dawniej jej realizacja skupiała się przede wszystkim na rozwoju technologii, który byłby ułatwieniem dla biznesu – dzisiaj jej beneficjentami mają być przede wszystkim obywatele.

Choć nowe technologie wciąż są narzędziem służącym do wdrażania różnych rozwiązań, nie zawsze są konieczne. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na rozwiązywanie rzeczywistych problemów mieszkańców i adresowanie ich potrzeb, co uwzględnia konsultacje społeczne.

Bardzo często cel rozwijania prezentowanej idei obejmuje dążenie do stworzenia miasta zrównoważonego nie tylko pod względem wpływu na środowisko, ale również wykorzystywanej przestrzeni czy ekonomii. Smart City – co to za koncepcja i w jakich obszarach najczęściej jest realizowana?

Smart City – co to i jakiego typu rozwiązania wiążą się z tą koncepcją?

Rozwiązania wprowadzane zgodnie z ideą Smart City możemy znaleźć między innymi w takich obszarach, jak transport, społeczności lokalne, urzędy, zdrowie czy infrastruktura. Wiele z nich widzimy w pobliskich miejscowościach na co dzień – mowa tu chociażby o możliwości wypożyczenia rowerów miejskich czy elektronicznych tablicach na przystankach, które wskazują nam, za ile minut pojawią się dany autobus czy tramwaj. Dzięki tym dwóm kwestiom znacznie wzrasta wygoda przemieszczania się po mieście i wydajność zarządzania naszym czasem, a spada poziom frustracji związanej z koniecznością dotarcia z miejsca A do miejsca B.

Mówiąc o tym, co to jest Smart City, warto wspomnieć również o rozwiązaniach wdrażanych w innych miejscach na świecie – na przykład o interaktywnych mapach miasta, w których możemy znaleźć informacje na temat infrastruktury, usług oraz aktualnych wydarzeń.

Smart City – co to jest, jak powstała ta idea i jakie może nam przynieść korzyści?

Za rozwój koncepcji Smart City odpowiada szereg kwestii, które w kompleksowy sposób kształtują naszą codzienność. Mowa tu chociażby o postępującej urbanizacji, zmianach klimatycznych, przyroście ludności czy kryzysach finansowych. Obecnie odchodzi się od realizowania tej idei wyłącznie poprzez rozwój technologiczny, dążąc do tego, aby w skuteczny sposób uczynić miasta odporniejszymi na zagrożenia i niekorzystne zmiany, gotowymi na pojawianie się nowych wyzwań, efektywnie zarządzającymi swoimi zasobami, a także cechującymi się innowacyjnością.

Mówiąc o tym, co to jest Smart City, nie sposób nie zwrócić uwagi na korzyści, które przynosi i przyniesie nam realizacja tej koncepcji. Wśród najważniejszych z nich znajdują się między innymi wzrost bezpieczeństwa, zrównoważony rozwój czy zoptymalizowanie kosztów. Możemy znacznie sprawniej załatwić ważne sprawy w urzędach oraz spędzać czas na różne ciekawe sposoby. To wszystko z kolei przyczynia się do znacznej poprawy komfortu życia w wielu jego sferach.

Uczestnictwo mieszkańców w tworzeniu Smart City – co to oznacza?

Obecnie dużą wagę przykłada się do uczestnictwa członków społeczeństwa w aktywnym tworzeniu Smart City. Co to oznacza w praktyce? Dąży się do tego, aby projektowanie rozwiązań odbywało się przy udziale mieszkańców, a one same były dostosowywane do ich potrzeb.

Idea Smart City przyczynia się do demokratyzacji życia, budowania świadomości, a także rozwijania umiejętności cyfrowych. Przykładem realizacji koncepcji są w tym przypadku chociażby budżety obywatelskie, w ramach których członkowie społeczeństwa mają możliwość zdecydowania o tym, na co zostaną przeznaczone fundusze.

Smart City jest więc koncepcją, której cel polega przede wszystkim na inwestowaniu w społeczeństwo i lepszą przyszłość, a także bardziej komfortową codzienność.